כתבה בבלוג

גן משפחתון השקדיה

איך אפשר למנוע את מחלות החורף

יאנ 19. 2014 | מאת גננת הגן

אתם שואלים על מחלות החורף ואני רוצה לתת לכם כמה עצות מהניסיון רב השנים כמטפלת ואימא.

אז איך באמת אפשר למנוע את מחלות החורף ? היכונו לסקופ- לא ניתן למנוע אותן ! אך ניתן למזער במעט את הנזק שהן גורמות ל'צוציקים' שלנו.

הטיפים שלי :1. השלימו עם זה שהילדים חולים בחורף ( חלקם אפילו הרבה)- עד גיל שנתיים בערך מערכת החיסון עדיין לא בשלה לגמרי, מה שמאפשר להם להדבק בקלות. זכרו, ברגע שיש בחלל אחד מספר ילדים שלכל אחד מהם יש אחים, אחיינים, חברים ושאר ספקי חיידקים ווירוסים בסופו של דבר מי שיבוא במגע איתם יידבק וידביק.

2. חלק מהוירוסים והחיידקים האלה מידבקים עוד לפני שמופיעים הסימפטומים ולכן לפעמים הילד הדביק את חברו עוד לפני שנהיה חולה בעצמו. (אז בפעם הבאה שאתם תוהים אם יש עוד ילדים חולים והאם הוא נדבק בגן התשובה היא סביר להניח שכן...) אבל יש גם חדשות טובות - אחרי גיל שנתיים ואחרי כל הוירוסים והחיידקים שהילדים שלנו נחשפו אליהם הם הרבה פחות חולים, מערכת החיסון מתחזקת פלאים והם באמת כבר כמעט ולא חולים- השבח לאל!

3. חום גוף- להלביש טוב כלומר מספיק חם. בחורף יש להקפיד על שתי שכבות בגדים, מעיל וכובע, גרביים עבות וגם אם אומרים בתחזית שהולך להיות יום חם, אל תשכחו שבבוקר ובערב ממש קר. לא לוותר על מעיל וכובע כשיוצאים מהבית בבוקר ובערב גם אם זה קצת ניג'וס כי צריך לקשור את הילדים בסל קל. החשיפה להבדלי הטמפ' בין החוץ, האוטו והבית מחלישים את הגוף והופכים אותו פגיע וחשוף יותר לוירוסים. אל תדאגו, אם צריך להוריד שכבה אחת או את הגרביים בגן אנחנו נעשה זאת באהבה. גם ילד בעגלה אינו פעיל ואינו מחמם את עצמו ועדיף שיהיה לו קצת חם מאשר קר.

5. אווררו- השתדלו להשאיר בבית איזה פתח אויר אחד או שניים, כדי שתהיה קצת סירקולציה של אויר מבחוץ ולא רק את האוויר של המזגן. אגב מזגן, רצוי לנקות את הפילטרים שלו אחת לכמה חודשים.

6. טיפול בנזלת- הילדים שלנו תמיד קצת מנוזלים בחורף (קצת הרבה...) והנזלת הזאת היא מצע מצוין להתפתחות של חיידקים או הידבקות של וירוסים נוספים, ולכן אצל הרבה מהילדים זה מתחיל בנזלת ונגמר בדלקת אוזניים, דלקת דרכי נשימה או בריאות. לכן צריך לייבש, לייבש, לייבש!- עד כמה שניתן במקרים כאלה. מי מלח זה ממש פק"ל כיסים (רצוי מהסוג במיכל המתכת עם לחץ אויר- זה מגיע ממש פנימה לתוך הנחיר). אינהלציות -או מה שהרופא ממליץ כדי לייבש הנזלת- וכן.. אני יודעת שזה קצת ניג'וס והם לא ממש מגישים לנו את 'האפונצ'יקים' שלהם כדי שנשים להם טיפות וצריך צוות הווי ובידור בשביל עשר דקות של אינהלציה, אבל אצל רוב הילדים אם ממש מתמידים אפשר להפחית משמעותית את כמות הנזלת מה שמפחית את ההדבקות והדלקות החוזרות.

7. קצת טיפים אלטרנטיביים: א. שמנים ארומתרפיים טובים ואיכותיים כמו לוונדר או הדס שאפשר לשים במבער ( מה שאני עושה כאן בתינוקייה, במיוחד כשהם ישנים) או אפילו למריחה- זה מחטא את האוויר, פותח את האף ומקל על הנשימה. (צריך להתייעץ עם גורם מוסמך) ב. הוסיפו מזונות מחזקים ומנקים כמו: דלעת, דלורית, פטרוזיליה, כוסברה ירקות שורש, סלק, כרפס.

וזהו! שנהיה בריאים!

הטיפים הללו אינם מהווים תחליף לייעוץ רפואי